:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Interwencje, Kontrowersje mieszkaniowe Rypinie - zdjęcie, fotografia
Tygodnik CRY 09/10/2019 12:38

Mieszkania socjalne z założenia powinny trafiać do najbardziej potrzebujących. Zdaniem naszego Czytelnika, w Rypinie tak nie jest, a lokale często otrzymują osoby, które później je dewastują.

Przydziałem tego typu mieszkań w naszym mieście zajmuje się specjalna komisja. W jej skład wchodzą radni, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miejskiego oraz Rypińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przy rozpatrywaniu wniosków bierze się pod uwagę wiele czynników. Ostatecznie listę osób pozytywnie zaopiniowanych przez komisję, zatwierdza burmistrz. W ocenie naszego Czytelnika, zasady przyznawania mieszkań socjalnych w większości przypadków są fikcją i farsą.

– Jakiś czas temu ubiegałem się o mieszkanie socjalne – zaczyna opowiadać mężczyzna. – Początkowo sądziłem, że wszystko jest na dobrej drodze i z rodziną wprowadzimy się do nowego lokum. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że to trochę potrwa i należy uzbroić się w cierpliwość. Niestety, prawda okazała się zgoła inna. Burmistrz podczas rozmowy poinformował mnie o niewystarczającej liczbie lokali socjalnych w mieście. Zostałem wpisany na długą listę oczekujących. Sytuacja była dramatyczna, nie mieliśmy gdzie się podziać. Osoba, która wynajmowała nam mieszkanie, stale podnosiła opłaty. Musieliśmy opuścić lokal, a na kupno mieszkania i zaciągnięcie kredytu nie było nas stać. Szybko zrozumiałem, że nie ma co liczyć na przychylność urzędników. Lokalna władza dba jedynie o swój elektorat. Turniej piłki nożnej odbywający się na Nowym Osiedlu jest tego dowodem. Reszta mieszkańców Rypina się nie liczy. Lokale socjalne trafiają do osób, które nie dbają o mieszkania, wręcz je niszczą. Rosną też zaległości przez niepłacenie czynszu. Nie dziwię się, że młodzi opuszczają Rypin. Brak perspektyw, praca za najniższą krajową, życie z rodzicami. Dlaczego w naszym mieście nie jest realizowany rządowy program Mieszkanie Plus? Może, zamiast upiększać miasto, warto zadbać o jego rozwój.

Jak zawsze, poprosiliśmy burmistrza Pawła Grzybowskiego o komentarz i odniesienie się do sprawy.

– Mieszkanie socjalne to lokal przeznaczony na mieszkanie, który posiada obniżony standard. To lokal, który w świetle prawa przeznaczony jest dla osób bezdomnych lub niemogących utrzymać się samodzielnie z powodu ubóstwa. W pierwszej kolejności prawo do lokalu socjalnego mają: kobiety ciężarne, dzieci, osoby obłożnie chore, bezrobotni, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osoby, które spełniają przesłanki określone przez radę miasta w drodze uchwały – chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas zajmowany – mówi burmistrz Grzybowski.

Jak wyjaśnia nam włodarz Rypina, pierwszeństwo przyznania lokalu socjalnego mają osoby i rodziny, które zamieszkiwały w budynkach przeznaczonych do rozbiórki i nadzór budowlany wydał nakaz opróżnienia takiego budynku. Niestety zapotrzebowanie na tego typu lokale jest niezmiennie duże, a gminy nie zawsze dysponują odpowiednią ilością dostępnych mieszkań. Nasze miasto również boryka się z niedoborem mieszkań socjalnych.

– Staramy się w miarę naszych możliwości poszerzać ofertę, remontując kolejne mieszkania. W ostatnim czasie oddaliśmy do użytku budynek wielorodzinny przy ulicy Dworcowej, gdzie zamieszkały rodziny, których nie stać było na kupno własnego M, ale jednocześnie nie zalegają z opłatami, dbają o otoczenie. Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do wszystkich informacji, lata temu powołaliśmy Komisję Mieszkaniową, w skład której weszli pracownicy urzędu, przedstawiciele RTBS oraz Rady Miasta, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To do nich, jako pierwszych, docierają prośby mieszkańców. Oczywiście podczas moich wtorkowych spotkań z mieszkańcami, w trakcie rozmów pojawiają się również kwestie mieszkań, to jeden z problemów w naszym mieście. Zapoznaję się z ustaleniami komisji, staramy się, by w pierwszej kolejności mieszkania otrzymywały rodziny z małymi dziećmi, osoby niepełnosprawne lub starsze i schorowane – zapewnia Grzybowski.

Już wkrótce miasto odda do użytku nowe bloki wielorodzinne przy ulicy Łącznej, tam również znajdą się 4 mieszkania, które przeznaczono dla rodzin w trudnej sytuacji.

– Ponadto Rypińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego od wielu lat proponuje inne korzystne rozwiązanie dla rodzin marzących o własnym M – mieszkania w docelowej własności, gdzie przy wpłacie 30% własności mieszkania można stać się właścicielem lokalu. Mam wielką nadzieję, że planowana przez inwestora budowa budynków wielorodzinnych przy ulicy Koszarowej ożywi rynek nieruchomości w Rypinie – mówi burmistrz Paweł Grzybowski.

Włodarz odnosi się także do zarzutów postawionych przez Czytelnika CRY.

– Wracając do programu Mieszkanie +; przeprowadziliśmy rozpoznanie rynku i niestety na dzień dzisiejszy, w warunkach niewielkiego miasta, takiego jak Rypin, udział w tym program nie jest najlepszym rozwiązaniem – twierdzi Grzybowski.

A co z turniejami sportowymi? Czy są potrzebne?

– Nowe Osiedle Cup to turniej, którego inicjatorką była radna Alicja Federowicz. W przyszłym roku dzieci spotkają się na tzw. "kwadracie” już po raz dziesiąty. Pierwszy turniej był czymś fantastycznym – dzieci i młodzież mogły rywalizować we własnych zawodach, co dotychczas było po prostu niemożliwe. Od pewnego czasu rozszerzamy tę inicjatywę, podczas turnieju Nowe Osiedle Cup rywalizują nie tylko mieszkańcy osiedla, ale i chętni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Sport to doskonała forma aktywizacji dzieci i młodzieży, dlatego cieszymy się, że inicjatywa Alicji Federowicz na stałe wpisała się w kalendarz imprez sportowych w naszym mieście. Od ubiegłego roku z inicjatywy wiceprzewodniczącej rady Barbary Góreckiej podobne zawody organizujemy na orliku przy Szkole Podstawowej nr 3, one także pokazują, że dzieci i młodzież lubią aktywność fizyczną, a sam turniej to po prostu dobra zabawa. Myślę, że kalendarz imprez miejskich jest na tyle bogaty, że każdy mieszkaniec odnajdzie coś dla siebie. Tylko w tym roku poza sztandarowymi: Majówką, Dniami Rypina, Dniem Dziecka, Rypińską Wiosną Teatralną, Festiwalem Balonowym, Targami Agra, Piknikiem „Na św. Marcina najlepsza gęsina z Rypina” odbył się szereg nowych imprez. Po raz pierwszy organizowaliśmy Zlot Food Trucków, piknik historyczny, miniony weekend także był pełen atrakcji. Byliśmy gospodarzami programu „Jedyne takie miasto z radiową Jedynką”, a także zorganizowaliśmy WEEKEND z polską żywnością, gdzie gwoździem programu był koncert zespołu Weekend – wylicza Grzybowski.

Na koniec burmistrz Rypina zapewnia: – Staramy się dbać o wszystkich mieszkańców naszego miasta, stąd doceniona przez samych inwestorów współpraca z przedsiębiorcami. Budowa kolejnego zakładu w strefie ekonomicznej to dla naszego miasta kolejne miejsca pracy i zwiększone wpływy do budżetu, a co za tym idzie większe możliwości rozwoju naszego miasta.

Adam Wojtalewicz, fot. archiwum

Reklama

Kontrowersje mieszkaniowe w Rypinie komentarze opinie

 • Gość Paweł - niezalogowany 2019-10-10 09:22:39

  Wystarczy byc nierobem i patusem, a wszystko ma się za darmo. Jeszcze do tego skarzenie dorosłych dzieci o alimenty przez nic nie robiących rodziców to szczyt chamstwa. Brawo Panie pracujące w opiece, dalej wspierajcie patologie. Nic tylko wszystko mieć w dupie, a reszta sama przyjdzie.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-10 11:50:28

  Przecież czynsze w TBS są zabójczo wysokie....

 • Gość - niezalogowany 2019-10-10 13:31:45

  W RTBS jest lista, tzw. Lista aktywna, wielokrotnie zmieniana lista, kilka razy się zapisywalem, ale powstawała nowa lista, dodatkowo kolejność jest zmieniana wg potrzeby.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-10 19:52:25

  Jaki czynsz drogi w rtbs ? 600 czy 700 zł ? Z czego 300 zł to kredyt jest. Więc czynsz 400 zł. Tanio w cholerę. Za robotę się wziasc a nie mieszkania socjalne.. mieszkanie socjalne to dla ludzie którzy chorują naprawdę... I na choroby poważne a nie alkoholizm

 • Gość - niezalogowany 2019-10-13 12:52:15

  Tak jest,kto młodym każe żebrać o mieszkanie socjalne ? Niech się zabiorą za robotę stałą, kredyt hipoteczny na 25lat po parę groszy miesięcznie zapłacić i mieszka jak człowiek! A jak na mieszkanie nie stać to domek za Rypinem kupić i czynszu nie ma tylko parę groszy kredytu ,no ale u nas w Rypinie myślenie boli a narzekanie to podstawa. Ludzie w Rypinie myślą,że Grzybek da każdemu mieszkanie. Ludzie weźcie się za robotę a nie nauvzyliscie się narzekać i dzieci płodzi bo 500 dają! Weźcie życie w swoje ręce! Wstyd,!!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-13 15:08:22

  Panie Burmistrzu o jakim zakladzie jest mowa heee Cendrob? Prosze napisac ile realnie bedzie zatrudnionych ludzi z Rypina? Prosze sie zorientowac i pomyslec czy o takie sciaganie biznesu chodzi. Mysle ze powinien sciagnac Pan duze typowo produkcyjne przemyslowe firmy ktore byly by wielkosci firmy Damix itd. Zeby mieszkancy mieli mozliwosc wyboru gdzie chca pracowac . Zeby to z innych miast i miasteczek ludzie przyjedzali za praca do Rypina bo to sa kolejne pieniadze dla miasta. Tak glosowalem na Pana bo myslalem ze cos Pan znieni w sprawie przemyslu w naszej malej Ojczyznie.Ladne trawniki i chodniki nie zatrzymaja ludzi przed wyjazdem za praca np do Brodnicy i tam zostawianiem ciezko zarobionych pieniedzy.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-13 15:08:54

  Panie Burmistrzu o jakim zakladzie jest mowa heee Cendrob? Prosze napisac ile realnie bedzie zatrudnionych ludzi z Rypina? Prosze sie zorientowac i pomyslec czy o takie sciaganie biznesu chodzi. Mysle ze powinien sciagnac Pan duze typowo produkcyjne przemyslowe firmy ktore byly by wielkosci firmy Damix itd. Zeby mieszkancy mieli mozliwosc wyboru gdzie chca pracowac . Zeby to z innych miast i miasteczek ludzie przyjedzali za praca do Rypina bo to sa kolejne pieniadze dla miasta. Tak glosowalem na Pana bo myslalem ze cos Pan znieni w sprawie przemyslu w naszej malej Ojczyznie.Ladne trawniki i chodniki nie zatrzymaja ludzi przed wyjazdem za praca np do Brodnicy i tam zostawianiem ciezko zarobionych pieniedzy.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez rypin-cry.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WPR sp. z o. o. z siedzibą w Golub-Dobrzyń 87-400 , Rynek 20

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"