:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?



Kto i dlaczego prześladował księdza?

07/08/2018 09:24
Interwencje, dlaczego prześladował księdza - zdjęcie, fotografia

Chlubą wsi Żałe, położonej w malowniczym krajobrazie ziemi dobrzyńskiej, jest zatopiony w zieleni murowany kościół pw. św. Anny. Dwa lata temu parafię objął ksiądz proboszcz Jacek Kędzierski. Niestety szybko okazało się, że wśród parafian miał wrogów.

Mieszkańcy powitali go życzliwie i z nadzieją, gdyż do poprzedniego duchownego mieli wiele zastrzeżeń. Ksiądz Jacek okazał się być tym na kogo od lat czekali. Skromny, otwarty, dla każdego znalazł dobre słowo, brał co łaska, a nie wymuszał minimalnych stawek za chrzty, pogrzeby, msze w intencji – to najczęściej powtarzane opinie o kapłanie.

– Był u nas wspaniałym księdzem, a przede wszystkim dobrym człowiekiem. Wychodził naprzeciw ludziom, z każdym chętnie porozmawiał. Młodzież go uwielbiała, dzieci kochały. Nie był materialistą, dbał o parafię nie o siebie. Planował budowę domu pogrzebowego, naprawił organy, odnowił kancelarię, dużo zrobił w tak krótkim czasie – powiedziała nam jedna z mieszkanek parafii.
Po roku pracy duszpasterskiej na proboszcza zaczęły przychodzić do kurii anonimy. Były też telefony deprecjonujące duchownego. Ktoś lub kilka osób śledził księdza, najwyraźniej szukając na niego tzw. haków. Z tą sytuacją zmagał się w osamotnieniu przez kolejny rok. W końcu postanowił odejść. Zwrócił się do przełożonego o przeniesienie do innej placówki. Biskup do prośby się przychylił.

Gdy mieszkańcy dowiedzieli się, że uwielbiany przez nich duszpasterz odchodzi, w parafii zawrzało. Ludzie najpierw uprosili księdza Jacka, by swój wniosek o przeniesienie wycofał, potem zebrali podpisy pod petycją o pozostawienie proboszcza i pojechali do kurii, by wybłagać biskupa o cofnięcie decyzji. Hierarcha postanowienia nie zmienił i z końcem czerwca tego roku ksiądz Jacek opuścił parafię.

– Ubolewamy nad tym, że ktoś jakieś donosy pisał. To było świństwo, brzydzę się takimi ludźmi. Wstydzę się za tych parafian – powiedziała dosadnie kolejna z mieszkanek Żałego. – Większość osób z naszej okolicy to dobrzy ludzie, a teraz będzie, że jesteśmy wredni i zaszkodziliśmy księdzu. Życzę mu, żeby więcej na takich osobników nie trafił, żeby pan Bóg go chronił – dodała następna rozmówczyni CRY.

Kim byli ludzie, którzy kopali dołki pod księdzem, dotąd nie wiadomo. Wprawdzie podejrzenia padają na kilka osób, ale skoro nie ma twardych dowodów, mieszkańcy nikogo nie oskarżają. Zastanawiają się tylko co ci intryganci ugrali, pozbywając się lubianego duchownego.

Od 1 lipca parafia ma nowego proboszcza – księdza Tomasza Wójtowicza. Duchowny wydaje się być człowiekiem rozumnym, otwartym i przyjaznym ludziom. Parafianie powoli się do niego przekonują. – Czy ksiądz Tomasz też stanie się obiektem knowań? Czy, w razie czego, zdołamy przeciwdziałać tym podłym ludziom? – zastanawiają się wierni.

Tekst i fot. Jolanta Dołęgowska

Reklama

Kto i dlaczego prześladował księdza? komentarze opinie

  • gość 2018-08-07 18:22:25

    https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

  • Gosc - niezalogowany 2018-08-08 15:08:06

    Myślę że to sami księża tak go przesladowali bo był nie wygodny albo ci tak zwani "przydupasy" ksiezy .Przecież wszyscy mają swoje cenniki a ten brał co laska.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 15:20:19

    "człowiek rozumny"

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 17:22:08

    Jedyna osoba ktora powinna odejsc jest organista .Ten człowiek nie powinien byc na tej parafi to temu panu sie nie podobało ze ksiadz tak malo bierze bo wtedy i on ma mało .Na próbach na przyjeciach drze sie jak nie normalny poniza dzieci i wiele wiele gorzej sie zachowuje ...duzo by pisac ...

  • gość 2018-08-08 18:29:36

    "Duchowny wydaje się być człowiekiem rozumnym, otwartym i przyjaznym ludziom"- dobry żart. Miałam z nim doczynienia w 4 oczy i to nie była spowiedź. Jest bardzo nieprzyjaznym człowiekiem a wszystkiego jego postępowania na mszy (np. względem dzieci) to zwykła gra i to wielka, gra aktorska. Potraktował mnie w sposób bardzo niekulturalny a wręcz, za przeproszeniem, chamski. Póki on będzie na tej parafii, moja noga w tym kościele nie ustanie. Współczuję wszystkim Parafianom. Aż chce się zawołać: KSIĘŻE JACKU WRÓĆ!!!!

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 19:21:34

    A to Zdzicho wszystkiemu winien. Sam si kiedyś doigra. Czekać tylko kiedy.

  • gość 2018-08-08 19:36:18

    Czy niektóre parafianki nadal chodzą bez majtek? TAK czy NIE ?

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 20:26:47

    Każdy wie, że to Zdzisław. Organistą jest tragicznym to chociaż anonimy sobie popisał hipokryta jeden...

  • Gość 88 - niezalogowany 2018-08-08 20:43:08

    teraz trzeba żonie stasiaka wyslac anonim ze ma romans z nauczycielką...

  • gość 2018-08-08 21:20:19

    A może kościelny?

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 22:54:40

    Organista głupie teksty wobec księdza dawał to wiadomo że to on.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 09:14:57

    A może F.U z żałego chce cos ugrac na zmianie księdza, latajac z dziwnymi listami po parafianach. Wstyd starszyzno..

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 09:51:29

    On zawsze chcial ugrac przy kazdej zmianie ksiedza, tylko kazdy wie jakim czlowiekiem jest.

  • gość - niezalogowany 2018-08-09 10:17:13

    "to zwykła gra i to wielka, gra aktorska" Doprawdy? Ksiądz Jacek był aktorem? Interesujące. Każdy uważał, że ksiądz kształcił się w zupełnie innym kierunku. Ludzie!!!! ANONIMOWE PISMA DO BISKUPA LUB PODPISANE SOŁTYS ORAZ RADA SOŁECKA... Żenada! Pewnie osoby, które to pisały, żegnały proboszcza ze łzą w oku... Katecheci oraz ich rodzinki, które również pisały pisma, żalska elita hahahhahahha. Katolicy to dopiero - Aktorzy. Ojciec dyrektor organista - GBUR JAKICH MAŁO! Niesympatyczny, nielubiany egoista. Każdy doskonale wie, że to on przyczynił się do zmiany proboszcza. Zmienić to by się przydało, ale właśnie jego! Śpiewający dyrektorek niech zajmie się jednym,a dobrze!

  • gość 2018-08-09 10:34:15

    Organista z parafii żałe był księdzem i może dlatego przeszkadza innym proboszczom. Zazdrości, ze nie wytrwał w sutannie wtedy by kasował innych haha. Przecież był w seminarium już kiecke nosił, a później mu się zachciało taka natura. Żałosne że poucza kogoś sam nie dając żadnego przykładu. Z taka przeszłością śmie szykanować z drugiego człowieka. Jak on się nie wstydzi ludzi.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 11:18:18

    Ksiadz Jacek niech sie zastanowi czy chce byc ksiedzem czy kochasiem, bo z tego co zauważylam to to inne mu po głowie chodziło.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 11:58:52

    Macie racje apropo Pana Zdzisława podły człowiek .

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 12:00:12

    Macie racje apropo Pana Zdzisława podły człowiek .

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 15:34:39

    Zdzichu Podły?? To mało powiedziane, nie dość,że beczy jak baran podczas mszy, to jeszcze jest arogancki, bezczelny, chamski, prostacki, grubiański, ordynarny, niegrzeczny, możnaby wymieniać w nieskończoność. Poprzedniego proboszcza rozpił, potem kpił z niego i wystawiał na pośmiewisko. Z ks. Jackiem też próbował, az dopiął swego. Ks. Jacek był prawdziwym ksiedzem z powolania co udowadnial na kazdym kroku. A nie pseudo ksiedzem co chodzac w sutannie, (juz odprawil ceremonię pogrzebowa swojej babci) bzyknął swoja teraz obecna żonę i pojawilo sie dziecko. NIE MIERZ WSZYSTKICH SWOJA MIARĄ!!! Ks. Jacek mimo krotkiego pobyty w parafii wiele zrobił, i miał wiele abitnych planów na przyszłość, nie zdzierał z ludzi,zawsze brał co łaska ,za pogrzeb od rodziny jednego z mieszkańców nie wziął ani złotówki bo wiedział, że żyli biednie kościelny również nie wziął ani grosza a organista z glupim tekstem "Ksiadz nie ma dzieci to niech nie bierze,ja wezme"!! Gdy była msza św. Za zmarlych powiedział " za taką cenę to nie będzie sobie butów niszczył i na chór wchodził, żeby grać"... i wiele innych tekstów(zabrakło by miejsca zeby wymieniać) W szkole w której jest dyrektorem tez stosuje takie taktyki. Jedna z dziewczynek trafila pod opieke psychologa tak sie nad nia znecal, az rodzice przepisali ja do innej szkoly, drugiej zabronil chodzic na lekcje tanca. Ludzie gdzie jest kuratorium??? Dlaczego taka osoba jest caly czas bezkarna i pełni takie funkcje??!! Kto dał mu prawo do ponizania innych ludzi.Za kogo on się uważa wielki burak z BENECHY!!! Wszyscy parafianie powinni sie zebrac i kategorycznie zabronic mu wchodzic na chor!!!!! Ks.Jacka nie ma wiec jego tym bardziej być nie powinno!!!!

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 16:37:09

    Organiste na taczkach wywiezc on sie tu nie nadaje a sasiedzi parafi najblizsi niech roletami nie jezdza w te i we wte bo sie zepsuja.jak cos wam nie pasuje to idzcie gdzie indziej do kosciola.ksiadz Jacek powinien tu wrocic a stasiak na zbity ryj.Zdzisiu masz stolek dyrektora na chleb nie masz?zajmij sie czyms innym bo dyrektorowanie ci nie idzie i granie w kosciele tym bardziej najlepiej idz do ksiedza Mazurowskiego duet byliscie zgrany kieliszek i wodka.

  • gość 2018-08-09 19:34:03

    w niedzielle po mszy o9 przygotowac taczke

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 19:47:10

    Organiscino za dyche sprowadz nam z powrotem ksiedza Jacka pokaz ze masz chodz odrobine godnosci i przyznaj sie biskupowi ze anonimy to twoja sprawa i niech ksiadz Jacek wroci.zrob to w przeciwnym razie ty zycia w parafii juz nie masz.Przyznaj sie jakie swinstwo zrobiles ksiedzu przepros go i zrob tak zeby wrocil.

  • gość 2018-08-09 21:29:59

    Żałe nigdy nie będzie miało dobrej opinii bo albo pijaki albo plotuchy.. Szara przykra rzeczywistość, same konfitury które chcą być świetsze od Papieżą.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 22:00:31

    Prawda, od Zalego to z daleka. Z ksiadz o ktorym piszecie nie byl taki swiety. Ktos wczesniej napisal dlaczego, ciekawe dlaczego pewna Pani wyjezdzala z plebani o 4 rano.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 22:14:25

    Wyjeżdżała o 4 rano z plebanii? To chyba musileiscie pod plebania cała noc stać

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 22:59:49

    Odszedł 1 ksiądz odszedł drugi i będą odchodzić kolejni a osoba ktora sprawia najwieksze problwmy tyle lat na miejscu i czemu z tym nikt nic nie robi

  • Gość - niezalogowany 2018-08-10 08:30:17

    A jaka Pani wyjeżdżała od ks. Jacka o 4 rano? Znacie?

  • Gość - niezalogowany 2018-08-10 17:50:53

    Hmm... żadna?

  • Gość - niezalogowany 2018-08-10 19:09:02

    rodzice dzieci ze szkoły pozwolicie żeby on był dyrektorem

  • Gość - niezalogowany 2018-08-10 19:41:26

    Dajcie w niedziele Zdzichowi popalic niech wie ze nie jest nietykalny pokazmy mu zd my tez potrafimy cos zrobic wywalmy smiecia smieci miejsce jest na smietniku a nie w domu Bozym.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-10 21:30:32

    To nie organista z Załego tu zawinił ale inny organista

  • gość 2018-08-11 18:09:26

    Zdzichu na handlu kapustą lepiej by ci szło

  • Gość - niezalogowany 2018-08-11 18:09:34

    Dyrekor szkoły podstawowej i organista. A w czasie jeżdżenia z opłatkiem sprzedawał kapuste śmierdząca ktora nie nadawala sie do niczego. Nie wiem czyżby chciał sie dorobić majatku na tej kapuście. Wstyd jako dyrektor i organista w miejscu świętym.

  • gość 2018-08-11 20:38:10

    Człowiek który nie ma kultury i szacunku dla drugiego człowieka nie powinien pracować ani w kościele ani w szkole. W głowie się nie mieści...I to trwa lata

  • gość 2018-08-11 22:04:26

    Słusznie ktoś napisał: dwóch - pożal sie Boże - organistów (ZS i FU) przyczyniło się do załamania wspaniałego Ks. Jacka, Wspaniałego, bo mierzył swoją miarą i mówił: jakoś to będzie. Zbytnio wierzył w ludzi, bo sądził, że podłych ludzi nie ma - pomylił się - nie wytrzymał. Ale kto by wytrzymał taki hejt, mając samotne wieczory - zwariować można. No chyba że się pójdzie na wódę do Organisty. Tak jeden jak i drugi zabiegali o względy Ks. Jacka, ale On nie ciągnął do alkoholu ani do nich, bo z pewnością widział prostactwo i jełopstwo u nich. Jak sądzę przy Jego głosie do śpiewu, ich głos musiał razić jego ucho. Co do dyrektora zgadzam się ze wszystkimi komentarzami, ale jest wygodnym sterowalnym Woźnym, dlatego Wójt Gm. Rogowo go trzyma. Kolejny aspekt - Proboszczowie sąsiednich parafii ( może nie wszyscy) włącznie z Dziekanem też się do tego przyczynili. Wystarczy przypomnieć sobie Tegoroczny odpust w Studziance - który był jak dawniej - żaden. Może ciekawy to wątek dla dziennikarzy CRY. Żródła informacji tutaj nie wskażę.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-12 14:45:00

    Zdzichu ty to sie wyzyj na tej swojej kochance nauczycielce a nie na dzieciakach w szkole i kosciele bo od hajsu Ci sie w glowie popierdolilo

  • Gość - niezalogowany 2018-08-13 05:18:48

    Ten kto pisał donosy to i teraz księdzu Jackowi spokoju nie daje poprostu odwiedza go w Sudragach.

  • Gośćmarcin - niezalogowany 2018-08-15 17:41:10

    Naprawdę nie widzicie dalej niż na metr? Kto jest królem donosow? tak tak to Franek donos najlepszy aktor i najgorsza szuja zdzichu to meda ale? ale nie donosiciel. Dla myślących!!!!!! Z poważaniem

  • Gośćmyslacy - niezalogowany 2018-08-16 11:37:14

    To Franek z zalego pisal donosy bo chce mieć blisko do roboty a i dla córki coś się znajdzie taka to żmija z tego Franka, zabrałes nam księdza a załatwiłem pokemona kanałio.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-19 22:07:01

    Rydzyka powinni mieć na proboszcza 5 tys za pogrzeby, śluby by brał ale pewnie organiscie by pasowało wtedy za to wycie by mógł brać więcej

  • Zdzichu wek - niezalogowany 2018-08-23 22:48:33

    Zdzichu woń do domu

  • Gość - niezalogowany 2018-08-25 20:24:10

    Zdzisław na taczki.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-04 21:54:50

    Myślę że ten temat nie zostanie zamieciony pod dywan i ktoś zrobi z tym porządek bo tylko pisać a nic nie robić to po co robić takie zamieszanie jeśli ktoś wie ze to Stasiak niech zaczyna coś robić ja tylko się domyślam i napewno wiem ze dyrektorem nie powienen być więc ludzie jeśli coś wiecie na 100procent dzialajcie niech w końcu będzie taki dyrektor jak kiedyś normalny nie powiązany z kościołem

  • gość 2018-09-13 22:08:04

    Myślę, że zostanie. Nie ma szans na normalność.

  • Gość ania - niezalogowany 2018-09-28 19:49:34

    Zdzisiu wyciągnij sutanne z szafy i rusz po koledzie jak ci mało bo na kapuście daleko nie pojedziesz z reszta jesteś gorszym glabem niż posiada tą kapusta

  • gość 2018-11-15 23:48:57

    To dziwne, jak proste jest dla ludzi wyrzucić Boga, a potem dziwić się, dlaczego świat zmierza do piekła. To śmieszne, jak bardzo wierzymy w to, co napisane jest w gazetach, a podajemy w wątpliwość to, co mówi Pismo Święte. To dziwne, jak bardzo każdy chce iść do nieba pod warunkiem, że nie będzie musiał wierzyć, myśleć, mówić ani też robić czegokolwiek, co mówi Słowo Boże. To dziwne, jak ktoś może powiedzieć: "Wierzę w Boga" i nadal iść za szatanem, który tak a propos również wierzy w Boga. To dziwne, jak łato osądzamy, ale nie chcemy być osądzeni. To dziwne, jak możesz wysyłać tysiące "dowcipów" przez e-mail, które rozprzestrzeniają się jak nieokiełznany ogień, ale kiedy wysyłasz przesłania dotyczące Pana Boga, ludzie dwa razy zastanawiają się, czy podzielić się nimi z innymi. To dziwne, jak ktoś może być zapalony dla Chrystusa w niedzielę, a przez resztę tygodnia jest niewidzialnym chrześcijaninem. To śmieszne, że kiedy przeczytasz tę wiadomość, nie wyślesz jej do zbyt wielu osób z Twojej listy adresowej, ponieważ nie jesteś pewny, co pomyślą o Tobie, kiedy im to wyślesz. To śmieszne, jak bardzo mogę być przejęty tym, co inni ludzie pomyślą o mnie, zamiast tym, do czego wzywa mnie Bóg !!! Człowiek wyszeptał: - Boże, przemów do mnie ! I oto słowik zaśpiewał. Ale człowiek tego nie usłyszał, więc krzyknął: - Boże, przemów do mnie ! I oto błyskawica przeszyła niebo... Ale człowiek tego nie dostrzegł, rzekł: - Boże, pozwól mi się zobaczyć. I oto gwiazda zamigotała jaśniej. Ale człowiek jej nie zauważył, więc zawołał:- Boże, uczyń cud ! I oto urodziło się dziecko. Ale człowiek tego nie spostrzegł. Płacząc w rozpaczy, powiedział: - Dotknij mnie, Boże, niech wiem, że jesteś tu. Bóg schylił się więc i dotknął człowieka. Ale człowiek strzepnął motyla ze swego ramienia i poszedł dalej. Bóg jest wśród nas. Także w małych i prostych rzeczach, - Boże, potrzebuję Twojej pomocy ! I oto dostał maila z dobrym słowem i słowami zachęty. Ale człowiek usunął go i kontynuował płacz.... Moim zadaniem było wysłać tego maila do osób, którym chciałem, by Bóg im pobłogosławił.

  • Gość gucio - niezalogowany 2018-11-28 02:11:02

    Prawda jest taka że Franciszek Urbański pisał donosy .on i jego siostry Od dawna walcza z władzami , jak nie z samorządowymi to z kościelnymi . Od dawna walczył z kościołem , już za czasów księdza Lipki możemy doświadczyć jak wraz z swoją rodzinka pisał donosy . Teraz najlepiej wszystko zagonić na kościelnego bądź organistę . Nie rozumiem po co pani Ewa , Regina , pan Franciszek udają takich pobożnych , siedA w pierwszych ławkach , najgłośniej śpiewają , a sieją taka propagandę ?

  • Gość 123 - niezalogowany 2018-12-01 13:10:46

    To Pan Franciszek U .. jest w to zamieszany wraz z swoimi siostrami . Jakich to chamem trzeba być żeby chodzić do kościoła i pisać donosy . Wszystko prawdopodobnie zaczęło się przez Krzysztofa Tomaszewskiego byłego ministranta który był bardzo blisko w relacjach z księdzem Grzegorzem .

  • Michal - niezalogowany 2018-12-01 13:13:33

    To pewnie sprawka Krzysia Tomaszewskiego z radzynka.

  • Jadwiga - niezalogowany 2018-12-01 15:25:11

    Witam . Również słyszałam że ten młody czlowiek przesiadywal u księdza , a nawet nocował . Kiedyś wróg kościoła a dziś proszę jaka zmiana . Normalnie prawdziwy chrześcijanin .

  • Kica - niezalogowany 2018-12-01 20:52:50

    Dokładnie . Pan Franek nie dał rady panu Koprowskiemu bo myślał że niewinnych ludzi zgnoi to wziol się za władze kościelna . Niestety tu są pewne reguły. Pisanie donosów do biskupa ma wpływ na dalszą posługę w danej parafii . Myślę że celem tego było wprowadzenie KS Tomasza z parafii na której jest organista ...

  • Kica - niezalogowany 2018-12-01 20:53:13

    Dokładnie . Pan Franek nie dał rady panu Koprowskiemu bo myślał że niewinnych ludzi zgnoi to wziol się za władze kościelna . Niestety tu są pewne reguły. Pisanie donosów do biskupa ma wpływ na dalszą posługę w danej parafii . Myślę że celem tego było wprowadzenie KS Tomasza z parafii na której jest organista ...

  • Gość myślący - niezalogowany 2018-12-02 13:06:42

    Księdza Grzegorza to rozpila była gospodyni pani Teresa C . Sprowadzała swoją rodzinę i tak się zaczęło . Popijanie . Popijanie . Aż doszło uzależnienia . Córka pani gospodyni przebywała tu wiele razy , wiele razy ksiądz Grzegorz ja przywoził do kościoła . I nikt tu jakoś nie czepia się romansów .

  • gość 2018-12-10 13:18:12

    Organista znów bawi się w anonima i odwraca uwagę od siebie. Doigra się w końcu, doigra.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-16 21:14:26

    To co uważacie że niby co Kszysztof Tomaszewski robił z księdzem?

Dodajesz jako: |