:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C bezchmurnie

Nadciągają inwestycje

Samorząd gminny, Nadciągają inwestycje - zdjęcie, fotografia

O ambitnym i rozwojowym budżecie zapewniał na ostatniej sesji burmistrz Paweł Grzybowski. Co nas czeka w nowym roku? Inwestycje za ponad 15 milionów złotych

W zeszłym roku rypiński włodarz wielokrotnie zaznaczał, że najważniejsze dla niego są inwestycje drogowe oraz modernizacje istniejącej infrastruktury. Prace były widoczne w wielu częściach miasta. Jak wyglądać będzie to w tym roku?

Na początek trochę liczb: wydatki oszacowano na  79 160 875 zł, a dochody to 72 690 896 zł. Deficyt wynosi 6 690 896 zł. Rzeczywiście inwestycje drogowe ruszyły pełną parą mimo zimowej aury. Najdroższa przebudowa właśnie trwa – to remont ulicy Lisiny, jego koszt to niemal 857 tys. zł. Miłośnicy jednośladów doczekają się pierwszego etapu ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Mławskiej od skrzyżowania z ul. Dłutka do przejazdu kolejowego, na tym odcinku zaplanowany jest także chodnik – koszt to 400 tys. zł. Remont muru oporowego i przebudowa drogi wewnętrznej do Przedszkola Miejskiego nr 2 pochłonie 60 tys. zł.

Dobrą wiadomością jest to, że na wiele inwestycji rypiński magistrat pozyskał znaczne dofinansowania ministerialne oraz unijne. I tak dofinansowanie z ministerstwa wspomoże przebudowę kompleksów sportowych – przy szkole przy ul. Sportowej oraz MOSiR-owskiej bieżni. Największą inwestycją jest oczywiście modernizacja sali widowiskowo-kinowej Rypińskiego Domu Kultury, gdzie wkład własny to prawie 2,6 mln zł., a całościowy koszt to ok. 4,8 mln zł. Mieszkańcy doczekają się ostatecznie nowego targowiska wartego niemal 2 mln zł., miłośnicy sportu – parku linowego przy ul. Orzeszkowej.

Oczywiście trwają także prace przy przygotowywaniu dokumentacji na kolejne, potrzebne naszemu miastu inwestycje. Kluczową jest oczywiście ta, dotycząca przebudowy ul. Koszarowej, która pochłonie 300 tys. zł. Projekt pierwszego etapu rewitalizacji starówki rypińskiej to kolejne 50 tys. zł, a dokumentacja na budowę upragnionej przez wielu drogi do cmentarza komunalnego to 40 tys. zł.

Wspominana-najdroższa inwestycja zakończy się być może już w czerwcu. Na remont sali kinowej wielu czeka z utęsknieniem. Kino odzyska swój blask, nowoczesny image, a mieszkańcy w komfortowych warunkach będą mogli rozkoszować się nie tylko filmami, ale i projektami „Wielkiej sztuki na ekranie”. Sam burmistrz miasta zaznacza: – Martwię się tylko tym, czy tak jak w zeszłym roku jesteśmy fizycznie zdolni zdążyć ze wszystkim. Kończymy ostatnie remonty, ta sama liczba urzędników musi obsłużyć czasem czterokrotnie większe niż w ubiegłych latach inwestycje. Trzeba przyznać, że pracownicy urzędu jak dotąd wywiązują się ze swoich obowiązków wzorowo – mówi burmistrz Grzybowski.

Burmistrz zaznaczał także wielokrotnie, że miasto od 2013 roku nie zaciągnęło żadnych zobowiązań kredytowych. – Przez te wszystkie lata realizujemy plan inwestycyjny własnymi środkami, bądź wspierani środkami pozyskanymi z zewnątrz. Mam nadzieję, że uda nam się w roku 2018 wygenerować nadwyżkę, a także spieniężyć ważną nieruchomość przy ul. Koszarowej i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że będą realizowane inwestycje nie za 15 milionów,  a być może 20 milionów złotych – kończy Paweł Grzybowski.

(mr)
fot. archiwum


Nadciągają inwestycje komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się