:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C bezchmurnie

Niebezpiecznie na lodzie

Strażacy prowadzili akcję ratunkową na zamarzniętym jeziorze w Długiem. Poniedziałkowe działania zaprezentowali w ramach pokazu ratownictwa na lodzie. Wydarzenie było adresowane do uczniów szkół, a udział wzięli w nim strażacy oraz policjanci

Pokaz ratownictwa służby przeprowadziły w ramach kampanii Bezpieczne Ferie 2018. Realizuje ją Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie oraz Komenda Powiatowa Policji w Rypinie. W pokazie wzięły również udział jednostki OSP z Radzik Dużych i Długiego. Służby zaprezentowały zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód z wykorzystaniem dostępnych przedmiotów. Tłumaczyli, co zrobić w przypadku zagrożenia, aby zachować swoje bezpieczeństwo i pomóc innej osobie. Ćwiczenia oglądała około setka uczniów z terenu gminy Wąpielsk. Co więc należy zrobić, jeśli zobaczymy, że pod kimś załamał się lód i potrzebuje on pomocy?

– Pomagać trzeba zawsze, ponieważ w sytuacji zagrożenia każda chwila jest cenna. Jednocześnie trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo, aby samemu nie zostać poszkodowanym – tłumaczy zastępca komendanta powiatowego PSP w Rypinie bryg. Grzegorz Łydkowski. – Po lodzie nie należy wtedy chodzić, tylko poruszać się na leżąco, aby zminimalizować ryzyko jego załamania się. Najlepiej korzystać z przedmiotów znajdujących się w pobliżu, np. z grubych gałęzi, szalika, sanek, desek. Można je podać osobie, której chcemy pomóc.

Strażacy podkreślali, że każda sekunda w lodowatej wodzie ma znaczenie. Pokazywali, jak zachować się w przypadku nagłego załamania lodu, jak wydostać się z wody, a także w jaki sposób udzielać pomocy osobom wychłodzonym. Widzowie  mieli niepowtarzalną okazję do obejrzenia akcji  ratowniczej na zamarzniętym akwenie. Jednocześnie dzieci dowiedziały się bądź odświeżyły swoje wiadomości na temat zachowania się podczas ferii i nie tylko. Pozostając w domu, każdy młody mieszkaniec powinien pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz oraz nie wpuszczać osób nieznajomych. Należy z największą ostrożnością postępować z ogniem i prądem. Nie zapominajmy o bezpiecznym korzystaniu z internetu. Nie należy podawać swoich danych, wysyłać zdjęć i opowiadać nowym znajomym o stanie majątkowym rodziny.

– Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców z uwagi na okres ferii zimowych. Dzieci wtedy wychodzą bawić się na zewnątrz, często robią to bez nadzoru. Chcielibyśmy uczulić dzieci i młodzież na zagrożenia z tym związane. Przede wszystkim przestrzegamy, żeby nie wychodzić na zamarznięte akweny, tylko korzystać ze ślizgawek specjalnie do tego przygotowanych – komentuje bryg. Grzegorz Łydkowski.

To było pierwsze z tegorocznej serii spotkań w ramach Bezpiecznych ferii. Służby zaprezentują pokazy w każdej gminie w powiecie rypińskim.
 

Daria Szpejenkowska
Fot. nadesłane

Niebezpiecznie na lodzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się