:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Interwencje, [Nie]słusznie ukarany - zdjęcie, fotografia
13/02/2018 11:17

Rolnik Ariel Laskowski podczas wypasu bydła dostrzegł na sąsiedniej działce zalegające śmieci. O swoim odkryciu poinformował pracowników urzędu gminy w Brzuzem. Po zgłoszeniu pozornie prosta sprawa przybrała nieoczekiwany obrót

– W kwestii odpadów wyrzucanych w niedozwolone miejsca interweniowałem w gminie już wcześniej – mówi gospodarz. – Przyznam szczerze, że podczas rozmów z urzędnikami wyczuwałem z ich strony niechęć . Nie inaczej było i tym razem. Kiedy tylko wspomniałem o zalegających w bagnie śmieciach, początkowo z ust pracowników padły zaskakujące słowa. Być może dlatego, że cała sprawa dotyczy pola, którego właścicielem jest sołtys. W tej samej miejscowości dzierżawię ziemię i stąd wiem o nieprawidłowościach na jego działce. Mimo wszystko zapewniono mnie, że problem zostanie rozwiązany.

Krótko po zgłoszeniu całej sprawy w gospodarstwie Ariela Laskowskiego odbyła się kontrola weterynaryjna.

– Na wstępie poinformowano mnie, że główny zarzut dotyczy niewłaściwych warunków w jakich przetrzymuję zwierzęta – przyznaje rolnik. – Podczas kontroli inspektorzy przyznali, że ich interwencja jest na prośbę Urzędu Gminy w Brzuzem. Podjąłem próbę wyjaśnienia z urzędnikami zaistniałej sytuacji, ale bezskutecznie.  W tej konkretnej sprawie rozmawiałem nawet  z wójtem. Ostatecznie w urzędzie nikt nic nie wiedział.
O stosowny komentarz poprosiliśmy zarówno Państwową Inspekcję Weterynaryjną w Rypinie jak i kierownictwo urzędu gminy w Brzuzem. W odpowiedzi powiatowy lekarz weterynarii informuje i zarazem potwierdza, że kontrola była spowodowana donosem dotyczącym niewłaściwych warunków utrzymywania zwierząt w gospodarstwie, a jej wynikiem było stwierdzenie szeregu nieprawidłowości. Zapewniono nas również, że dane osoby lub instytucji wnoszącej skargę nie zostały przekazane gospodarzowi.

W piśmie z urzędu gminy  w Brzuzem czytamy natomiast, że Ariel Laskowski poinformował ustnie pracowników o sprawie sołtysa z miejscowości Dobre. Dotychczasowe ustalenia urzędników nie potwierdziły faktu, jakoby śmieci do bagna były wyrzucane przez wskazaną osobę. Czytamy również, że nie zwracano się do urzędu z prośbą o podjęcie działań względem Ariela Laskowskiego. Informację o planowanej w jego gospodarstwie kontroli urząd w Brzuzem uzyskał od PIW w Rypinie.

– Ze strony weterynarii otrzymałem stosowne zalecenia, które wykonałem – przyznaje gospodarz. – Nie mogę się jednak zgodzić z tym, że w moim gospodarstwie stwierdzono szereg nieprawidłowości. Uwagi dotyczyły m. in. braku kolczyków oraz stosownej wiaty dla zwierząt trzymanych na polu. Nakazano mi również odświeżyć wnętrze obory. Wiele lat spędziłem w Szwecji  oraz posiadam stosowne wykształcenie rolnicze i znam się na hodowli bydła. Interweniowałem w sprawie śmieci i tym samym skontrolowano moje gospodarstwo. Tak to widzę.

Skontaktowaliśmy się również ze wspomnianym wcześniej sołtysem. W rozmowie telefonicznej jednoznacznie zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego z donosem. Przyznał jedynie, że na polecenie pracowników urzędu usunął odpady, choć jak stwierdził, nie ma z tym nic wspólnego.  
 

Adam Wojtalewicz

Reklama

[Nie]słusznie ukarany komentarze opinie

 • gość 2018-02-13 22:15:03

  Panie Adamie, proponuję zająć się tą sprawą bliżej, jestem mieszkańcem Brzuzego i znam pana Ariela. Nieludzie traktowanie zwierząt, wypasanie na dziko na czyichś łąkach to norma dla tego gospodarza. Szkaluje innych a sam znęca się nad bydłem.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-14 09:43:49

  Sołtys zamiast dawać przykład to jeszcze utrudnia innym życie. Jeśli na swoim terenie ma wysypisko śmieci, mimo iż jak przyznaje nie ma z tym nic wspólnego to i tak on za to odpowiada i do jego obowiązków należy uprzatnięcie tego. Pytanie... czy sam to uprzątnął osobiście? A może zrobił to ktoś za niego, na polecenie? Na zlecenie? Z czyjego budżetu zostało to sfinansowane? .... ???? Pan Ariel zgłasza jakieś uwagi, aby było lepiej. A w zamian dostaje kontrolę, gdzie się otwarcie mówi że na zlecenie. Czy to jest odpowiednia osoba na to stanowisko? Mieszkańcy wiedzą najlepiej! Sołtys i ksiądz to pewnie władza absolutna w tej miejscowości. A spróbujcie go nie wybrać na następną kadencję..., z zemsty zwinie wam asfalt, zatruje stawy, skazi glebę rolnikom, zadłuży wioskę. Bo jeśli wy jemu pod górkę to on wam pod górkę. Taki z niego sołtys? Do błędu czy porażki ciężko jest się przyznać. Zrobi to tylko człowiek odważny z charakterem, który się liczy z innymi. Który wie że nikt nie jest doskonały i każdemu może się noga powinąć. Przecież to żaden wstyd. Choć w tym przypadku... zresztą macie swoje mózgi, których mimo woli się używa, jeden bardziej drugi mniej. Dzieci połączą fakty i wyciągną z tego wnioski. A może Pan Ariel jest tym złym. Nie ważne, liczy się sam fakt odwetu na donos. Co nie powinno mieć miejsca !!! Może przypadek po prostu???? Pewnie tak, dla tego co mniej swojego mózgu używa. Na pewno. Ciekaw jestem co mnie teraz spotka za tak odważny komentarz? Chłosta od mieszkanców? Może na zlecenie pewnej osoby na wpływowym stanowisku??? A może teraz będę na każdym kroku prześladowany przez władzę, inwigilacja oraz prześladowanie jest na Topie. No cóż ... jaka noc, taka kryształowa kula.

 • gość 2018-02-14 19:19:08

  Ooooo, biedny Pan Ariel, źli ludzie niesłusznie na niego donieśli. W końcu on się zajebiście zna na wypasie bydła bo był za granicą, to się zna.... Tylko dlaczego sami mieszkańcy Brzuzego niekoniecznie darzą go sympatią?????

 • Ariel Laskowski - niezalogowany 2018-02-15 07:39:07

  Widzę różne opinie za i przeciw tylko dlaczego anonimowo. Co do śmieci ludzie zastanówcie się co wy robicie co miesiąc płacicie za wywóz to czy warto zasmiecac nasze otoczenie, nauczcie dzieci czy wnuków dbania o otoczenie bo to dla nich. Ludzie zastanówcie się poco są akcje w szkołach zbierania śmieci . Po co Gmina robi różne akcje ,imprezy związane z ochroną środowiska (a może żeby elita się najadła i napila za pieniądze podatnika?) A co do nie pisanych układów każdy o nich wie tylko nikt głośno nie mówi. Ale Elita pamiętajcie że 'umrzecie' , słuch, pamięć o was zginie. Zostacie rządzenie młodym a wy różaniec i za piec a w przerwach wnuki bawić. Teraz coś dla specjalistów którzy zajmują głos w sprawie wychowu, karmienia bydła tyle się znacie ze gdyby nie moje bydło na łąkach to nie wiedzielibyscie jak krowa wyglada. Była kontrol 4 specjalistów z różnymi tytułami weterynarii i jakoś nie stwierdzono ze znęcam się, glodze czy nie ludzko traktuje bydło wiec uważam ze wy po podstawówka lub wieczorowych technikach nie możecie zajmować głosu. Tu nie chodzi o sympatię mieszkańców Brzuze tylko o Elitę miejscowości Dobre bo cała ta sytuacja dzieje się na terenie tej miejscowości. Kolegów poplecznikow wchodzących mi w tylek nie szukam niech każdy zajmie się swoimi obowiazkami i poprawnie je wykonuje które są przypisane o zajmowanego stanowiska urzędowego za które otrzymuje wynagrodzenie. Droga Elito jakimi teraz mnie zasypiecie kontrola mi? Tylko teraz podpiszcie się swoim nazwiskiem chyba ze się wstydzicie:)

 • Gość - niezalogowany 2018-02-15 07:56:15

  jak ktoś we wsi chce coś zrobić, a jest mądrzejszy od reszty wieśniaków z Brzuzego, sorry, ale wiochy zabitej dechami bo prócz gminy i gs'u nie ma nic to nie jest lubiany!!!! a szczególnie jak człowiek ma więcej od innych bo wyjechał i zarobił (dorobił) to inni krzywo patrzą

 • Obserwator - niezalogowany 2018-02-15 08:33:02

  Haaaaa! Faktycznie z niego farmer ze Szwecji... A bydło po dwa dni niepalowane w wodzie stało tylko im żebra było widać. Sadyści a nie farmer. Pogadaj cię z ludźmi z Dobrego i Brzuzego to wam powiedzą jak to jest z tym Laskowski. Sołtysowi się na dziko na łąkę wprowadził i jeszcze go podpieprzył. Nie ździwiłbym się gdyby okazało się że to sam przywiózł te śmieci. Ciekaw jestem u kogo w tym Dobrem dzierżawił łąki? Nie będę się podpisywał bo to mściwy smalcownik i kabel, który nie potrafi po męska ałatwić sprawy.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-15 14:35:54

  Oczywiście, że sołtys jak mu się ktoś sprzeciwi to donosi lub kontrolę nasyla. Nie widzą tylko, że ich pies bezpansko lata po wsi i inne gryzie, ale ludzie nie są świniami tak jak oni i nic z tym nie robią...

 • gość 2018-02-15 19:01:34

  Tak sobie czytam i tak sobie myślę Panie Laskowski, chyba najwyższy czas zadzwonić do Superwizjera bo to poważna sprawa jest. A tak na marginesie to z taką wiedzą rolniczą, dlaczego Pan nie wykłada na jakiejś renomowanej uczelni rolniczej. Może ci ludzie po podstawówkach i technikach wieczorowych coś by się nauczyli od Pana ?

 • gość 2018-02-17 16:24:47

  widział ktoś to ranczo i to bydło hodowlane to nic dodać ---- SYF

 • gość 2018-02-17 16:39:56

  CZŁOWIEKU twoje stado bydła i gospodarstwo , porządek świadczą o tobie , wstydziłbyś się zabierać głos , posprzątaj u siebie i dopiero zwracaj uwagę innym ,

 • gość 2018-02-18 11:05:32

  CO TE ZWIERZĘTA WINNE

 • Gość - niezalogowany 2018-02-20 09:28:37

  W tym Dobrem to podobno grubsza akcja wyszła. Warto by to faktycznie gdzieś zgłosić. Za znęcanie się nad zwierzętami to dość wysokie wyroki dają łącznie z pozbawieniem wolności. Z drugiej strony jakim debilem trzeba być, żeby nagłaśniać sprawę durnych śmieci mając na sumieniu tak poważne przestępstwo. Mam nadzieję, że ktoś mu się do dup.y dobierze.

 • gość 2018-02-20 18:13:43

  widziałem to bydło , tragedia jak tak można ,hodowca z niego zamknął by się chociaż

 • Gość - niezalogowany 2018-02-20 19:09:14

  Trochę idiotyczne te komentarze na temat znęcania,glodzenia bydła jak pisał rolnik Laskowski ze na kontroli było czterech weterynarzy powiatowych i nie stwierdzili zaniedbań w stosunku do zwierząt jedynie brak kolczyków i odświeżenie obory przecież to nie rzutuje na kondycję krów. Ludzie zastanówcie się jakie głupoty piszecie jakby nie był pewny swego to by nigdzie nie nagłaśnial i nie podał swego nazwiska. A propo śmieci to ta woda od nich płynie do jeziora w Brzuzym a tam w lato ludzie się kapią a z brzuze go leci do ugoszcza a tam jest ujęcie wody. Miał rację ze zglosil

 • Gość - niezalogowany 2018-02-20 19:14:02

  Nie widziałem tego bydła ale tam byli specjaliści i nic mu nie zrobili,nie zabrali i nie zakażali chowu bydła to znaczy ma oki

 • Gość - niezalogowany 2018-02-20 19:19:52

  Sołtys śmieciarz a powinien świecic przykładem robi jak z komuny a tłumaczy się jak dzieciak ze to nie jego.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-22 23:23:41

  Bądź pewny, że po tym świństwie jakie narobiłeś w Dobrem i tym durnym artykule, będą Ci patrzeć na ręce, a widać po komentarzach ludzi, że to tylko kwestia czasu.

 • gość 2018-02-28 09:23:12

  To ciekawe. Sołtysa działka = sołtys wyrzucił tam śmieci, czyli lasy nadleśnicta= nadleśnictwo wyrzuca tam śmieci. Dziwna ta filozofia i strasznie wybiórcza Panie Laskowski. Tyle w tym temacie.

 • Tak sobie myślę - niezalogowany 2018-03-16 19:35:14

  Pan Ariel powinien żałować, że już nie ma takiej onstytucji jak ORMO. Świetnie by się tam odnalazł.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

sprzedam ziemię orna

sprzedam ziemię orną o powierzchni 2,5 h w miejscowości Sadłowo. Cena za hektar 33 tyś


Zobacz ogłoszenie

sprzedam ziemię rolną

Sprzedam ziemię rolna o powierzchni 2,5 hektara w miejscowości Sadłowo gm. Rypin. Cena 33 tys za hektar.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez rypin-cry.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Wydawnictwo Promocji Regionu Sp. z o.o. z siedzibą w Golub-Dobrzyń 87-400 , Rynek 20

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"