:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C bezchmurnie

Niestraszna im żadna bitwa

Stowarzyszenia i organizacje, Niestraszna żadna bitwa - zdjęcie, fotografia

Pasjonaci historii, podróży, ciekawi świata i ludzi zrzeszyli się jakiś czas temu w stowarzyszeniu. Jak magnes zadziałały na wielu mundury i możliwość zwiedzania świata…

Od wielu już lat w Zespole Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie działa grupa uczniów, która pod wodzą wicedyrektora Jacka Borowskiego uczestniczy w rekonstrukcjach różnych wydarzeń historycznych. Młodzież reprezentuje też w stosownych strojach (mundurach epokowych) szkołę, miasto i powiat w czasie wielu uroczystości, rocznic, nie tylko w Rypinie. Od nieco ponad roku grupa funkcjonuje formalnie jako Stowarzyszenie Legia Nadwiślańska 3. Pułk Piechoty w Rypinie przy ZS3 właśnie. Są tu i aktualni uczniowie szkoły, i absolwenci, i nauczyciele.

Działalność stowarzyszenia „rozkręciła się” w dużej mierze dzięki osobistej pasji wicedyrektora Jacka Borowskiego, który lubi się dzielić swoją ogromną wiedzą historyczną, a pasją zaraża innych. Żeby zasilić szeregi grupy, trzeba chcieć zgłębiać zainteresowania historią, nie tylko Polski. Stowarzyszenie reprezentuje wszystkie formacje polskie walczące o niepodległość, począwszy od rozbiorów Polski poprzez powstanie listopadowe, styczniowe, wojnę polsko-bolszewicką, działania na frontach II wojny światowej. Młodzi, ciekawi historii ludzie uczestniczą w wielu rekonstrukcjach historycznych, inscenizacjach upamiętniających doniosłe w historii Polski wydarzenia.
Kalendarz imprez jest tak napięty, że czasem nie wiadomo, którą wybrać, na które zaproszenie odpowiedzieć. Z perspektywy uczniów ważne i cenne jest to, że wszelkie wyjazdy, w tym wyprawy zagraniczne, są dla nich zupełnie bezpłatne. O zabezpieczenie finansowe stowarzyszenie występuje do sponsorów, uzyskuje też dotacje z konkursów na zadania publiczne.

Lista historycznych batalii i innych ważnych wydarzeń, które stały się udziałem uczniów z 3. Pułku Legii Nadwiślańskiej już jest imponująca. „Walczyli” o Tczew (bitwa z 1807 r.), o Węgrów (powstanie styczniowe 1863r.). Na długo zapamiętają letnią wyprawę do Włoch, którą stowarzyszenie zorganizowało jako ogólnopolskie obchody 210. rocznicy powstania Legionów Dąbrowskiego. Było to też okazją do zwiedzenia Mediolanu, Como i Uggiate-Trevano. Przed „żołnierzami” i „żołnierkami” wyjazd do Lipska, do Wrocławia, do Włoch, Francji i Hiszpanii, może na Maltę.
 

(red), fot. nadesłane

Niestraszna im żadna bitwa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się