:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C bezchmurnie

Nowe kino w Rypinie coraz bliżej

Inwestycje, Rypinie coraz bliżej - zdjęcie, fotografia

Od listopada 2017 r. trwają prace związane z remontem Rypińskiego Domu Kultury. Modernizacja sali widowiskowo-kinowej RDK jest jedną z najdroższych inwestycji miasta, gdzie wkład własny miasta to prawie 2,6 mln zł, a całościowy koszt to niemal 4,8 mln zł

– Liczymy na to, że prace związane z modernizacją naszego ośrodka zakończą się zgodnie z planem w czerwcu. Na czerwiec planujemy oficjalne otwarcie, może uda nam się nawet połączyć je z obchodami Dni Rypina. Jest to luźny pomysł, uzależniony od postępu prac modernizacyjnych – mówi Grzegorz Ziomek, dyrektor RDK.

Zaawansowane prace

Większość prac rozbiórkowych została już wykonana, wymieniona została cała instalacja elektryczna, powstaje już kawiarnia, rozdzielnia, szatnia. – W tej chwili tworzona jest konstrukcja nowej kabiny projekcyjnej na balkonie. Wykonane zostały również sufity przeciwpożarowe, kolejny etap to doprowadzenie instalacji elektrycznych i kinotechnicznych do odpowiednich urządzeń oraz ułożenie akustycznego sufitu. Pozostanie jeszcze wybudowanie widowni, jak dotąd prace postępują zgodnie z harmonogramem, nie widzimy żadnych opóźnień – tłumaczy dyrektor Grzegorz Ziomek.

Zdecydują mieszkańcy

Do niedawna na profilu facebookowym RDK można było głosować na jedną z trzech propozycji nowego wystroju sali kinowej. Pomysł przypadł do gustu rypinianom. – Chcieliśmy w ten sposób poznać opinie mieszkańców, jak również zależało nam na tym, by mieszkańcy mieli udział w finalnym wyborze okładzin akustycznych – opowiada dyrektor RDK.

Okazuje się, ze najwięcej lajków zebrała aranżacja z ciemnoczerwonymi fotelami oraz brązowymi okładzinami akustycznymi. Zespół weryfikacyjny na podstawie głosów mieszkańców zadecyduje o ostatecznym wyglądzie sali. – Nasz obiekt przez długie lata obywał się bez gruntownych modernizacji. Cieszę się, że wreszcie udało się nam taką modernizację przeprowadzić. Przywracamy życie rypińskiemu kinu, zastanawiamy się już nad wyborem filmów na wielką premierę, mam nadzieję, że zadowoli ona wszystkich zainteresowanych – żartuje dyrektor Grzegorz Ziomek.

Kolejne dotacje

Na remont budynku pozyskano dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. To jednak nie jedyne pieniądze, które wędrują do Rypina na rozwój infrastruktury kulturalnej. W ramach projektu „Kultura w zasięgu 2.0” Rypiński Dom Kultury otrzymał dofinansowanie w kwocie 139 825 zł na zakup systemu elektronicznego plakatu. Tablice nie tylko będą informować o aktualnych wydarzeniach, zastępując tradycyjne afisze, ale będą również wyświetlać ofertę kulturalną instytucji kultury w całym naszym województwie.

Będą cyfrowe plakaty

W ramach projektu RDK zakupi 7 systemów cyfrowego plakatu, które zostaną rozmieszczone na terenie miasta.

– Każda inwestycja cieszy. Tym bardziej jeżeli dotyczy takiej instytucji, jaką jest Rypiński Dom Kultury, jednostka która przez lata tworzyła wydarzenia kulturalne w mieście.  Modernizacja kina to spełnienie oczekiwań wszystkich mieszkańców, wreszcie „Bałtyk” stanie się prawdziwym oknem na świat, nie tylko dzięki cyfryzacji i premierom kinowym, ale również dzięki projektom takim jak „Wielka sztuka na ekranie” – mówi burmistrz Paweł Grzybowski.

Pozostaje nam czekać do czerwca, kiedy „Bałtyk” pokaże nam się w całej, zupełnie nowej krasie. 

(mr), fot. UM Rypin


Nowe kino w Rypinie coraz bliżej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się