:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C słabe opady deszczu

Orszak Trzech Króli przemaszerował przez miasto

W sobotę 6 stycznia mieszkańcy Rypina i powiatu obchodzili święto Trzech Króli. Kolorowy orszak przeszedł ulicami miasta, a zwieńczeniem uroczystości była msza święta w parafii św. Stanisława Kostki

Święto Trzech Króli wśród katolików obchodzone jest zawsze 6 stycznia, a w kościele prawosławnym 19 stycznia. Do 1960 roku święto te było obchodzone jako państwowe. Jednak później na długie lata zostało zniesione, ale mimo to było nadal obchodzone, jako uroczystość kościelna. Dopiero osiem lato zostało przywrócone i ponownie stało się świętem państwowym.

Według tradycji chrześcijańskiej, trzej magowie, przez niektórych uznawani za królów, przybyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi. Kacper przywiózł mirrę, jako symbol proroctw mesjańskich i jednocześnie symbol śmierci. Melchior podarował Jezusowi złoto, będące symbolem godności królewskiej. Z kolei Baltazar przekazał kadzidło, jako symbol godności kapłańskiej.

W tradycji chrześcijańskiej wierni w tym dniu mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej, na której święci się kadzidło i kredę. Na drzwiach domostw umieszcza się napis składający się z trzech liter, czyli K+M+B oraz datę danego roku. 

W minioną sobotę mieszkańcy od południa gromadzili na placu przy ul. Nowy Rynek, gdzie czekały na nich symboliczne korony. Na miejscu było obejrzeć występy artystyczne młodzieży i dzieci z rypińskich szkół oraz kół parafialnych. W południe, zgodnie ze zwyczajem, proboszczowie rypińskich parafii odmówili modlitwę Anioł Pański. 

– W to wyjątkowe południe łączymy się z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz z ponad 600 miejscowościami naszej ojczyzny, gdzie orszak Trzech Króli będzie wędrował do betlejemskiej stajenki – mówił ks. inf. Marek Smogorzewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. – Rozpoczynając ten orszak, a jednocześnie rok św. Stanisława, idziemy by pokłonić się Bogu. W tym świecie, w którym nie wszystko jest dla wszystkich, bo pieniądze nie są dla wszystkich, władza nie jest dla wszystkich, przywileje nie są dla wszystkich, nawet zdrowie nie jest dla wszystkich. Ale dla wszystkich jest największa wartość, czyli Bóg. 

Po krótkiej modlitwie orszak uformował się i ruszył ulicami miasta, aż do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Kostki. 

Tekst i fot. (ToB)

Orszak Trzech Króli przemaszerował przez miasto komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się