:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C bezchmurnie

Patriotycznie święto dla mieszkańców Skrwilna

W niedzielne popołudnie 16 września mieszkańcy gminy Skrwilno tłumnie zebrali się w malowniczo położonym Parku Podworskim, aby wziąć udział w patriotycznym wydarzeniu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

W tym roku w całej Polsce organizowane są wydarzenia upamiętniające tę ważną dla Polaków datę. Przypomnijmy, że odzyskiwanie niepodległości przez Polskę było stopniowym procesem, a 11 listopada został wybrany na dzień Narodowego Święta Niepodległości, ponieważ tego dnia zawarto rozejm w Compiegne, który ostatecznie pieczętował klęskę Niemiec.

Rodzinny Piknik Patriotyczny w Skrwilnie rozpoczął się od mszy świętej w intencji ojczyzny, odprawionej w miejscowym kościele parafialnym. Proboszcz Paweł Waruszewski w homilii podkreślał znaczenie wolności, niepodległości oraz przypominał o tych, którym zawdzięczamy dziś niepodległość. O 14.00 park w Skrwilnie wypełnił się mieszkańcami gminy, którzy przybyli zobaczyć przygotowany na ten dzień bogaty program artystyczny. – Jestem bardzo zadowolony, że udało się wyciągnąć ludzi z domu, sprzed telewizora – uśmiechał się wójt Dariusz Kolczyński. – Takie spotkanie jak to jest jedyne w swoim rodzaju i cieszę się, że tak wiele osób na nie przybyło.

Imprezę poprowadził Janusz Szmytkowski, gminny sekretarz. Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, przybliżył zgromadzonym losy naszego regionu w okresie przed i po odzyskaniu niepodległości. W dalszej części wydarzenia swoje umiejętności zaprezentowały dzieci i młodzież ze szkół w Skrwilnie, Okalewie i Skudzaw. Pomiędzy występami nagrodzono uczestników konkursu na najlepsze prace plastyczne związane z tematyką niepodległościową. Punktem kulminacyjnym pikniku było symboliczne posadzenie trzech dębów przez dzieci, dorosłych i seniorów z gminy Skrwilno, które następnie zostały poświęcone przez księdza proboszcza.

Wśród uczestników było bardzo dużo dzieci i młodzieży. Zapytaliśmy wójta Kolczyńskiego, czy w Polsce wraca więc moda na patriotyzm? – Mam swoje spostrzeżenia. Istnieje coś takiego co ja nazywam „marketingiem patriotycznym”, który z patriotyzmem nie ma nic wspólnego. Myślę, że każdy ma w sobie poczucie bycia Polakiem poprzez swoje codzienne postępowanie. My w naszej gminie na co dzień to podkreślamy, a w trakcie takich spotkań jak dzisiaj możemy to podkreślić jeszcze wyraźniej – stwierdził Kolczyński.

W dalszej części obchodów wystąpiła orkiestra dęta ze Szczutowa pod batutą Konrada Mazurowskiego, która zaprezentowała interesujące wariacje na temat znanych utworów. Nie zabrakło również pokazu wojskowej grupy rekonstrukcyjnej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Taki wydarzenia odgrywają z pewnością dużą rolę w kształtowaniu dobrych wzorców patriotycznych w społeczeństwie. Co można jeszcze zrobić, aby poczucie tożsamości narodowej nie zostało zatarte?

– Wszystko zależy od tego jak postępujemy oraz jak odnajdujemy się w tej nowej rzeczywistości – uważa wójt Kolczyński. – Jesteśmy członkiem UE i uważam, że jest to świetna sprawa. Jednak nie powinniśmy zapominać o korzeniach. Polskość powinna istnieć na bazie nauki i historii, ale historii niezakłamanej, historii prawdziwej i niezmienianej. Nasze narodowe wady powinno się eliminować, a zalety potęgować. To powinno nas w Europie wyróżniać, bo Polska ma ku temu potencjał historyczny. Nie ma chyba drugiego takiego narodu na kontynencie, który by doświadczył w trakcie swojej historii tyle zła ani takiego, który potrafił się wielokrotnie podnosić z kolan i walczyć o tę niezależność. Nie wychodźmy z unii, unia jest nam potrzebna, ale bądźmy Polakami.

Tekst i fot. (LB)

Patriotycznie święto dla mieszkańców Skrwilna komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się