:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C bezchmurnie

Potrzeba ludzi wielkiego serca

Interwencje, Potrzeba ludzi wielkiego serca - zdjęcie, fotografia

Brakuje rodzin zastępczych, a liczba potrzebujących dzieci niezmiennie rośnie. Kandydatów szuka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie

– Zdarzają się sytuacje, że rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom opieki i wychowania – mówi kierownik Katarzyna Bilicka. – Przyczyny mogą być różne, np. choroba, alkoholizm, brak podstawowych kompetencji wychowawczych. Bardzo często ostatecznym wyjściem z takiej sytuacji jest umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Dlatego poszukujemy osób, które w swoich sercach znajdą miejsce na jeszcze jedną miłość.

Kandydaci przechodzą odpowiednie szkolenie, po którym uzyskują opinię dotyczącą predyspozycji do pełnienia funkcji rodzica zastępczego. Zainteresowane osoby powinny również posiadać odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz mieć stałe źródło utrzymania i nie być w przeszłości karane.

– Z naszej strony zapewniamy stałą pomoc koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz pomoc psychologiczną. Rodziny zastępcze co miesiąc otrzymują również odpowiednie środki finansowe na utrzymanie dziecka – dodaje Katarzyna Bilicka.

Na terenie powiatu rypińskiego funkcjonuje obecnie 18 rodzin zastępczych, a jedną z nich tworzą Barbara i Waldemar Bettin z miejscowości Tomkowo.

– Wszystko zaczęło się od wizyty w ośrodku preadopcyjnym – przyznają zgodnie. – Poruszeni widokiem dzieci oczekujących miłości postanowiliśmy działać. Rozpoczęliśmy specjalne szkolenie, podczas którego przedstawiono nam dzieci, które miały z nami w przyszłości zamieszkać. Rodziną zastępczą jesteśmy już blisko dziesięć lat, a od dwóch pełnimy funkcję rodzinnego domu dziecka. Decyzja musi być w pełni przemyślana oraz wypracowana i przedyskutowana ze wszystkimi członkami rodziny. Obecnie opiekujemy się siedmiorgiem dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Chcemy, aby nasze pociechy aktywnie spędzały czas wolny oraz rozwijały zdolności i pogłębiały swoją wiedzę.

Jak podkreślają rodzice zastępczy z Tomkowa, dzieci nie tylko od nich czerpią, ale również wiele im dają. W związku z tym zachęcają do tworzenia rodzin zastępczych, których wciąż jest za mało.

– Bycie rodzicem zastępczym to duża odpowiedzialność, ale też ogromna radość – twierdzą Bettinowie. – Zachęcamy wszystkich ludzi, którym dobro dzieci leży na sercu, żeby poświęcili choć chwilę i zastanowili się, czy mogliby w jakikolwiek sposób pomóc. Niekiedy taka myśl jest „ziarnem”, które zakiełkuje dopiero po latach, ale tak poważna decyzja wymaga rozwagi. Należy pamiętać, jak wiele jeszcze dzieci oczekuje na prawdziwe rodziny, w których mogłyby wychowywać się w normalnych i spokojnych warunkach. Dzieci w zamian potrafią dać tak wiele miłości. Warto, by każdy zastanowił się, co może zrobić, żeby na ich buziach zagościł uśmiech.
 

Tekst i fot. Adam Wojtalewicz

Potrzeba ludzi wielkiego serca komentarze opinie

  • GośćMarek - niezalogowany 2018-01-03 10:31:27

    Wszystko grateful ale jest Problem. Dalczego Gazeta klamie I obraza uczciwych ludzi I Fotografuje Rodzine zastepcza Panstwa Walden ara I Barbara Bettin. Przeciwko Ktorym jest Prowadzone sledztwo w Prokuraturze Okregowej w Toruniu w sprawled procederu I handle Dziecmi. Czy nalezy Rozumiec z Pani Kierownik PCPR jest take gleboko zaangazowana w ten przestepczy Proceder I utracila kontrole and tym Co mowi I Co Robi. Jesli Przestepczy as fotografowani publicznie. To niestety moze obrazac INN RODZINY ZASTEPCZE W Powiecie Rypinskim. Czy Pani Kierownik PCPR. Moze opowiedziec jak bierze udzial w Oszukanczym procederze wyludzania ze Skarbu Panstwa Pieniedzy wyludzania juz okolo 1200 000 zlotych. Dlaczego wladze Miasma Pan Burmistrz na taki Proceder przestepcom pozwalaja dzialac? Gdzie jest Rada Miasta Rypin . Dlaczego milcza?

Dodajesz jako: Zaloguj się