:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C słabe opady deszczu

Rypin nie na debecie

Samorząd gminny, Rypin debecie - zdjęcie, fotografia

Pod koniec grudnia serwis Samorządowy PAP opublikował dane przekazane przez resort finansów o zadłużeniu poszczególnych gmin w przeliczeniu na mieszkańca po trzech kwartałach 2017 r. Jak plasuje się Rypin? Okazuje się, że jesteśmy w czołówce gmin najmniej zadłużonych

Resort „prześwietlił” stan finansów 2478 gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich. Najbardziej zadłużoną gminą w odniesieniu do liczby mieszkańców są Ostrowice w województwie zachodniopomorskim, a Warszawa ma największy dług całkowity. Niespełna 100 gmin nie ma żadnych zobowiązań. Ostrowice znajdują się obecnie w bardzo ciężkiej sytuacji – gminie grozi nawet likwidacja, co byłoby precedensem na skalę kraju.
Jak plasują się gminy z naszego województwa? W pierwszej dziesiątce nie znajdziemy żadnej gminy z kujawsko-pomorskiego, ale już drugą dziesiątkę otwiera Toruń z długiem 4.209zł na jednego mieszkańca. Spore zadłużenie mają także Bydgoszcz i Włocławek, Grudziądz, Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie i Brodnica.

A jak wygląda Rypin? Zaskakująco dobrze. Okazuje się, że  Gmina Miasto Rypin zajęła 1506. miejsce w rankingu z długiem 585 zł na jednego mieszkańca. O komentarz do tak dobrej sytuacji miasta poprosiliśmy włodarza Pawła Grzybowskiego.

– Nowy rok zaczynamy z bardzo dobrą wiadomością. Rzeczywiście jest to stosunkowo niskie zadłużenie, tym bardziej jeżeli zwrócimy uwagę na to, że będąc liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, jednocześnie zajmowaliśmy wysokie miejsca w rankingach „Wspólnoty” dotyczących wydatków na administrację. Dzięki zbilansowanemu budżetowi od 2013 roku nasze miasto nie zaciągnęło żadnych zobowiązań kredytowych, wszystkie inwestycje finansowane są ze środków wygenerowanych z budżetu miasta, ewentualnie z pozyskanych ze źródeł zewnętrznych, dzięki czemu i ten rok będzie rokiem śmiałych inwestycji. Na ostatniej sesji przyjęliśmy uchwałę budżetową na rok 2018, w której mamy bardzo ambitne plany. Wkrótce rozpoczną się realizacje zadań, na które pozyskaliśmy naprawdę znaczne kwoty. Każde dobre miejsce w rankingu cieszy – to dobitny dowód na to, że nasze miasto się rozwija. To jednocześnie dobry prognostyk potencjału rozwojowego Rypina.

(mr)


Rypin nie na debecie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się