:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C słabe opady deszczu

Szukają rodzin zastępczych

Stowarzyszenia i organizacje, Szukają rodzin zastępczych - zdjęcie, fotografia

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie poszukuje osób, które znajdą w swoich sercach miejsce na jeszcze jedną miłość. Poszukiwani są kandydaci na rodziny zastępcze.

Zdarzają się sytuacje, że rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom opieki i wychowania. Przyczyny mogą być różne np. choroba, alkoholizm, brak podstawowych kompetencji wychowawczych itp. Bardzo często ostatecznym wyjściem z takiej sytuacji jest umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Podjęcie się roli rodziny zastępczej jest decyzją odpowiedzialną i trudną. Jednak gdy zdobędzie się miłość i zaufanie młodej osoby, satysfakcja jest ogromna.

Dzieci te pochodzą z rożnych domów i środowisk, dlatego rodzice zastępczy powinni cechować się m. in. cierpliwością i dobrocią. Rodzina daje realną szansę na prawidłowy rozwój i odzyskanie przez dziecko poczucia bezpieczeństwa.

Rodzice zastępczy mogą być spokrewnieni z dzieckiem, gdy opieki podejmuje się ktoś z rodziny np. babcia, rodzeństwo. Często małoletni nie mają nikogo bliskiego, kto mogły się nimi zająć. Wtedy pomóc mogą rodziny zastępcze, które nie są spokrewnione z dzieckiem.
Kandydaci na rodziny zastępcze muszą spełniać odpowiednie warunki, m. in.: mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe, nie były w przeszłości karane i nie są pozbawione władzy rodzicielskiej. Rodziny przechodzą specjalne szkolenie. Rozmawia z nimi psycholog, który wystawia opinię na ich temat. Utworzonym rodzinom zapewnia się stałą pomoc koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz pomoc psychologiczną. Rodziny takie otrzymują co miesiąc odpowiednie środki na utrzymanie dziecka.

– Jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rypinie nie kontrolujemy, ale wspieramy i towarzyszymy w ważnej roli rodzica zastępczego. Najważniejszym warunkiem, aby pozostać rodziną zastępczą jest chęć ofiarowania dzieciom namiastki domu rodzinnego, miłości i szczęścia – mówi Katarzyna Bilicka z PCPR Rypin.

(red)
fot. archiwum

Szukają rodzin zastępczych komentarze opinie

  • gość 2018-02-27 12:39:52

    Od 14 miesięcy jestem mamą zastępczą 11-to letniego chłopca - warto jest poświęcić swój czas dziecku - wspaniała sprawa

  • gość 2018-02-27 12:51:38

    Jeszcze jedno pragnę dodać mój chłopczyk niedługo wraca do mamy , a to jest jego największe marzenie. Trzymam kciuki za nich oboje. Dla takich chwil warto poświęcić swój czas , wspierać dziecko jak to się mówi na dobre i na złe. Uczucie w sercu rodziców zastępczych nie do opisania.....

Dodajesz jako: Zaloguj się