:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  10°C bezchmurnie

Wielki dzień strażaków z gminy Rogowo

Trzeci dzień maja był wyjątkowy i to z dwóch powodów dla mieszkańców gminy Rogowo. Najpierw chętni wzięli udział w obchodach z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie strażacy-ochotnicy wraz z samorządowcami świętowali w Świeżawach Dzień Strażaka

Na początek świętowania było nabożeństwo w kościele w Rogowie, następnie złożenie kwiatów w miejscu kultu na pobliskim cmentarzu. Po tej części druhowie udali się do remizy w Świeżawach, gdzie wspólnie ze starostą Zbigniewem Zgórzyńskim, wójt Barbarą Nowakowską i przewodniczącym rady gminy Markiem Długokęckim obchodzili swoje święto. Obecni byli również przedstawiciele komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie. Spotkanie było dobrą okazją do podziękowań, ale i rachunku dla działalności druhów z gminy Rogowo.

– Na terenie gminy mamy 12 jednostek OSP, z czego dwie prowadzą działania ratowniczo-gaśnicze. To jest OSP Rogowo, która należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz OSP Kobrzyniec jako jednostka wspomagająca. Pozostałe jednostki skupiają się na działalności społeczno-kulturalnej. Na terenie całej gminy daje to około 280 strażaków, z czego około setka czynnie działających. Te pozostałe jednostki nie mogą brać udziału w akcjach, bo nie mają odpowiednich przeszkoleń, badań i ubezpieczeń, a przede wszystkim sprzętu. OSP Rogowo posiada dwa samochody, OSP Kobrzyniec jeden, pozostałe jednostki niestety nie są zmotoryzowane, nie licząc starego Żuka w OSP Nadróż, który jednak jest używany sporadycznie, np. do przewozu pompy – mówi Marcin Muranowski, prezes oddziału gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Rogowie.

Jak więc widać, głównym problemem ochotników są braki sprzętowe. Jak wyjaśnił nam Marcin Muranowski, ostatnio do gminy Rogowo nowy pojazd trafił w 2003 roku, ale podejmowane są starania, aby pojawił się kolejny wóz. Jak zawsze wszystko rozbija się jednak o pieniądze. W zeszłym roku na teren powiatu rypińskiego przywędrowały dwa samochody, ale do gmin Skrwilno i Wąpielsk, Rogowo musi jeszcze poczekać. A co z drobniejszym sprzętem? – Można pozyskiwać sprzęt, ale musi to być racjonalne, żeby nie wydawać tysięcy złotych na rzeczy, które będą leżeć nieużywane w garażu – dodaje Muranowski.

Impreza z okazji Dnia Strażaka przypadającego 4 maja tym razem zawędrowała do Świeżaw. Co roku zarząd gminny stara się, aby ta uroczystość odbywała się w innej jednostce. Większość z nich ma wyremontowane świetlice, dlatego to dobra okazja, żeby przynajmniej raz w roku druhowie mieli u siebie większą uroczystość. A ochotnicy ze Świeżaw, choć nie są zmotoryzowani, to się rozwijają i zapowiadają, że na tym nie koniec.

– Nasza jednostka liczy 36 druhów. Organizujemy turnieje sportowe, bale, imprezy integracyjne. Zimą trenujemy na sali gimnastycznej w Rogowie, dbamy o sprawność fizyczną. Braliśmy też udział w poszukiwaniu zaginionej osoby w Rojewie. Staramy się robić co możemy, ale ogranicza nas brak auta, ale mamy nadzieję, że uda się najpierw przejść odpowiednie szkolenia, potem pozyskać dotacje i w przyszłości samochód. Cieszy nas, że rośnie liczba członków. W tym roku założyliśmy drużynę młodzieżową, która liczy 16 osób, w tym dwie dziewczyny. Cały czas się rozwijamy i to nas bardzo cieszy. Odbiór społeczny jest bardzo dobry – zapewnia Jarosław Kopyciński, prezes OSP Świeżawy.

Po części oficjalnej, gdzie życzenia i podziękowania dla strażaków złożyła wójt Nowakowska, starosta Zgórzyński i wicekomendant PSP w Rypinie Grzegorz Łydkowski był czas na wspólne biesiadowanie. Więcej zdjęć znajdziecie na naszym portalu rypin-cry.pl.
 

Tekst i fot. (ak)

Wielki dzień strażaków z gminy Rogowo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się