Reklama

Okrągły jubileusz OSP Wąpielsk

Tygodnik CRY
22/06/2026 12:31

Ochotnicza Straż Pożarna w Wąpielsku spieszy na pomoc mieszkańcom od 100 lat z dwudziestoletnią przerwą w czasie II wojny światowej i okresie stalinizmu. Obecnie jest to bardzo dobrze wyposażona jednostka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W sobotę 13 czerwca na placu przed niedawno wyremontowaną remizą OSP Wąpielsk obchodzono 100-lecie jednostki. Uroczystość rozpoczął prezes Grzegorz Dzierżyński witając gości i mieszkańców. W trakcie wydarzenia nie brakowało podziękowań i gratulacji. Wójt Beata Gabryszewska wyraziła wdzięczność druhnom i druhom za ich zaangażowanie, poświęcenie oraz gotowość do niesienia pomocy. Podkreśliła, jak ważną rolę pełnią w życiu lokalnej społeczności. Wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Wąpielsk Wojciechem Rutkowskim przekazała na ręce prezesa OSP list gratulacyjny i bon finansowy jako wyraz uznania dla jednostki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wąpielsku została założona przez ówczesnego właściciela majątku ziemskiego w Wąpielsku Jerzego Siemiątkowskiego. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność jednostki. Została reaktywowana w 1960 roku z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej Stefana Czarneckiego. Początkowo do pożarów strażacy wyjeżdżali ciągnikiem z przyczepą pożyczanym z miejscowej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Dopiero w następnych latach otrzymali Stara 25 i Żuka. W 1977 oddano do użytku strażakom remizę z garażami. Unowocześniano również wyposażenie jednostki, aż do czasów współczesnych.

Reklama

Podczas świętowania jubileuszu wąpielskiej OSP zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym druhnom i druhom. Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: Anna Rempuszewska, Dariusz Korycki, Sebastian Niedbalski, Marcel Sobieszyński i Marek Biernacki. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali: Radosław Balinowski, Krzysztof Krzeszewski, Karol Miaskowski, Hubert Sobieszyński i Tomasz Wawrowski.

Gośćmi obchodów byli m.in.: Zbigniew Sosnowski – poseł na Sejm RP oraz wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Toruniu, Beata Gabryszewska – wójt gminy Wąpielsk, Marcin Rempuszewski – zastępca wójta gminy Wąpielsk oraz naczelnik OSP Wąpielsk, Paweł Zgórzyński – radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, bryg. Piotr Wypych – komendant Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie, Wojciech Rutkowski – przewodniczący Rady Gminy Wąpielsk oraz przedstawiciele OSP z terenu gminy i samorządowcy.

Reklama

(jd), fot. UG Wąpielsk

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Rypin-cry.pl




Reklama