:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C słabe opady deszczu

Pozbądź się azbestu

Samorząd powiatowy, Pozbądź azbestu - zdjęcie, fotografia

Po raz kolejny urząd miasta przyjmuje wnioski na odbiór azbestu. W poprzednich latach chętnych nie brakowało, jak będzie w tym roku?

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów mieszkańcy mają obowiązek i czas na pozbycie się azbestu do końca 2032 roku. Azbest, a zawiera go na przykład eternit, to popularny materiał dawniej stosowanym między innymi do pokrywania dachów, w określonych warunkach może być niebezpieczny dla zdrowia.

Od 2013 roku Urząd Miasta Rypin wspiera mieszkańców w zakresie pozbywania się odpadów azbestowych. Na ten cel pozyskiwane są środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki czemu w minionych latach odebrano już 138,355 ton azbestu. ”. 
– W latach 2013-2016 urząd miasta przeznaczył na ten cel ponad 40 tys. zł. Działania te były w 100% finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku WFOŚiGW zmienił sposoby dofinansowania i ograniczył dotacje do 70% kosztów odbioru i unieszkodliwiania azbestu. Pozostałe 30% powinno być pokrywane przez właścicieli nieruchomości, jednak decyzją burmistrza Pawła Grzybowskiego różnica została pokryta z budżetu miasta. Wspieranie mieszkańców w dążeniu do pozbycia się azbestu jest niezwykle istotne ze względu na jego szkodliwość – tłumaczy Przemysław Rębacz.

Nabór wniosków rusza już 8 stycznia, wnioski dostępne są na stronie urzędu lub w siedzibie magistratu w pokoju 102. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele nieruchomości, na których nadal wykorzystywane są wyroby zawierające azbest oraz właściciele, którzy już dokonali demontażu tych wyrobów, lecz jeszcze nie przekazali ich do unieszkodliwienia. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest ujęcie nieruchomości w inwentarzu wyrobów zawierających azbest stanowiącej załącznik do „Programu Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z terenu Gminy Miasta Rypin na lata 2016-2032”.

Szczegółowych informacji udziela Przemysław Rębacz, pokój 102, tel. 54 280 96 28.

(mr), fot. ilustracyjne


Pozbądź się azbestu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się