:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Soborski zastąpi Nowakowską?

Wywiady, Soborski zastąpi Nowakowską - zdjęcie, fotografia
Tygodnik CRY 20/03/2018 15:42

Kilkanaście dni temu Jacek Soborski rozstał się z Nadleśnictwem Skrwilno i przeszedł na emeryturę. W rozmowie z naszym tygodnikiem podsumowuje działalność zawodową i samorządową oraz opowiada o planach na przyszłość. Soborski chce wystartować w wyborach na wójta gminy Rogowo

– Był pan nadleśniczym przez 27 lat, a z leśnictwem jest pan związany jeszcze dłużej. Jakie zmiany zaszły w tej dziedzinie gospodarki przez blisko pół wieku pana aktywności zawodowej?

– Dopiero z relacji w państwa gazecie i treści pytania, które pan zadał, dociera do mnie, że faktycznie przez około 50 lat pracowałem w Lasach Państwowych i współtworzyłem ich historię. Jeżeli dodam do tego swoje dzieciństwo, spędzone z ojcem leśnikiem, będzie to prawie cały okres od II wojny światowej do dziś. Mam satysfakcję, że mogłem zbudować dom z drzew, które jako młody człowiek sam sadziłem.

Oczywiście przez ten czas nie zmieniły się zasady hodowli lasu. Nauka leśna w Polsce opiera się na dorobku naukowym naszych leśników i naukowców, ale w ogromnym stopniu również leśników niemieckich czy rosyjskich. Na szczęście komuna nie mogła, i tzw. dobra zmiana też nie może ingerować w prawa przyrody. Co innego jeśli chodzi o sprawy organizacyjne. Do roku 1991 Lasy Państwowe miały bardzo mało pieniędzy, brakowało również na inwestycje i bieżące prowadzenie gospodarki leśnej.

Wspomagaliśmy się sprzętem przejmowanym m. in. od Wojska Polskiego, ich zdezelowane samochody służyły nam do wywózki drewna czy transportu pracowników. Tak jak większość społeczeństwa, my leśnicy także wiązaliśmy wielkie nadzieje z przełomem demokratycznym. Ich ukoronowaniem była nowa ustawa o Lasach Państwowych, która weszła w życie krótko potem, w 1991. W porównaniu z poprzednim okresem stwarzała ona lasom bardzo duże możliwości rozwoju. Tak się składa, że w wyniku konkursu zostałem w tym samym roku powołany na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno. Nowa ustawa pozwoliła nadrobić wieloletnie zaległości inwestycyjne, tworzyć nowoczesną gospodarkę leśną, opartą na nowych technologiach. Wielkość i rodzaj inwestycji zależały praktycznie tylko od pomysłowości nadleśniczego.

– Jak zmieniało się w czasie pana urzędowania Nadleśnictwo Skrwilno? 

– Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo wymaga ono samooceny. Dlatego zacytuję pracowników nadleśnictwa, którzy przygotowali na moje pożegnanie sympatyczną prezentację. Trawestując popularną opinię o Kazimierzu Odnowicielu, powiedzieli o mnie: „Zastał nadleśnictwo drewniane, a zostawił murowane”. Nie ukrywam, że byłem nadleśniczym „naznaczonym” miejscem urodzenia. Przy podejmowaniu wszelkich decyzji kierowałem się nie tylko statutem Lasów Państwowych i zakresem swoich obowiązków, ale również patriotyzmem lokalnym. Dbałem o to, żeby moje działania związane z Nadleśnictwem Skrwilno pozytywnie wpływały też na rozwój całego terenu. Te 50 lat mojej pracy to prawdziwy skok cywilizacyjny. Kiedy zaczynałem, drewno pozyskiwało się piłami ręcznymi. Dzisiaj piły mechaniczne wypierane są przez nowoczesne kombajny typu forwarder czy harvester, gdzie komputery i dżojstiki zastępują prymitywną pracę mechaniczną. Infrastruktura leśna, taka jak drogi, parkingi, telewizja przemysłowa do prognozowania przeciwpożarowego, to też nasz dorobek. Dodatkowe inicjatywy wyzwalała bardzo dobra współpraca z niektórymi samorządami. W ten sposób budowaliśmy drogi z gminami Skępe, Rogowo, Tłuchowo, Skrwilno, Świedziebnia, a parki ze Skępem i Lipnem. Szkoda, że niektóre gminy z naszego terenu przypominały sobie o nadleśnictwie tylko przed Bożym Narodzeniem, kiedy potrzebowały choinek. Te inwestycje leśne i leśno-samorządowe są powodem do dumy – nie tylko mojej, ale wszystkich pracowników nadleśnictwa i współpracujących z nami samorządów. 

– Czego życzy pan swoim następcom i jakich rad mógłby pan im udzielić? 

– Może zabrzmi to sentymentalnie, ale kochałem swoją pracę i Nadleśnictwo Skrwilno. Dlatego pragnę, żeby dobrze się rozwijało i życzę swojemu następcy samych sukcesów. Żeby objąć funkcję nadleśniczego, trzeba skończyć wyższe studia leśne. Tej zasady przestrzega się w Lasach Państwowych bezwzględnie. Udzielanie jakichkolwiek rad mojemu następcy byłoby w tej sytuacji nie tylko zbędne, ale też niestosowne.

– Właściwie od początku był pan związany z samorządem lokalnym, m. in. jako radny i przewodniczący rady powiatu rypińskiego. Co postrzega pan jako sukces tej działalności?

– Moja przygoda z samorządem rozpoczęła się nieco wcześniej, byłem radnym i przewodniczącym rady gminy w Rogowie w latach 1987-1989, a więc jeszcze jako młody, zbuntowany człowiek. Był to czas, kiedy demokracji nawet nie pozorowano. Dlatego gdy ogłosiliśmy konkurs na naczelnika gminy Rogowo, rozdzwoniły się telefony od „jedynie słusznych” organów ówczesnej władzy. Sugerowano, żebyśmy odstąpili od tego pomysłu, kto to słyszał, żeby naczelnika wybierać w drodze konkursu. Sprawę doprowadziliśmy jednak do końca, z grona bodaj siedmiorga kandydatów wyłoniliśmy najlepszego. Była to pani Barbara Nowakowska, która dziś, od wielu zresztą lat, jest wójtem. Już wtedy z panią wójt nakreśliliśmy wizję prowadzenia gminy, plan inwestycji, modernizacji, które zostały zrealizowane prawie w stu procentach. Dziś gmina Rogowo jest jednostką zadbaną i doinwestowaną.

Oddzielny etap mojej działalności to samorząd powiatowy. Tworzyliśmy go w Rypinie od podstaw, przy czym pierwsza kadencja była niestety bardzo trudna i pełna kontrowersji związanych z doborem kadr. W drugiej kadencji pracowało nam się spokojniej i dlatego był to czas wielu merytorycznych decyzji. Byłem m. in. pomysłodawcą przeniesienia siedziby starostwa z Nowego Rynku na ulicę Warszawską, do pomieszczeń po dawnej przychodni. Dzięki temu poprawiliśmy warunki lokalowe Zespołu Szkół nr 3, ale udało się też usprawnić obsługę interesantów wszystkich biur powiatowych. Oprócz tego podjęliśmy decyzję o budowie Rypińskiego Centrum Sportu z halą i pływalnią. Wymagało to oczywiście zabezpieczenia środków i podpisania porozumień z sąsiednimi samorządami.

– Podczas pożegnalnego spotkania wspomniał pan, że być może jeszcze usłyszymy o pańskiej działalności w sferze publicznej. W związku z tym muszę zapytać, jakie są pana plany i cele na najbliższe miesiące?

– Zgodnie ze starym powiedzeniem: „Jeśli chcesz rozbawić Pana Boga, opowiedz mu o swoich planach”. Wszystko jest kruche i ulotne, ale co jest warte życie bez planów, marzeń i nadziei? W zeszłym roku, jeszcze jako nadleśniczy, zostałem niestety zaskoczony planami pewnej inwestycji na terenie gminy Rogowo, w miejscowości Rumunki Likieckie. Chodzi o budowę wielkiej tuczarni świń, która miałaby się składać z dwóch zespołów budynków inwentarskich – 10 chlewni o obsadzie 20 tys. sztuk tucznika i 10 chlewni na 19,5 tys. Jeśli inwestorzy zdołaliby to przedsięwzięcie sfinalizować, zagrażałoby ono bezpieczeństwu ekologicznemu w regionie. Ilość odchodów, która powstanie w tym kombinacie, będzie tak duża, że nawet gdyby wszyscy posiadacze gruntów podpisali umowy na odbiór gnojowicy, łączna powierzchnia rolna gminy Rogowo to za mało, aby rozwiązać problem. Nie wspominając o uciążliwym i przykrym odorze... Już dzisiaj mieszkańcy Rogowa, Sosnowa, sądzę, że również Rypina i Skępego, mogą zapomnieć o otwieraniu okien w swoich domach. Niestety jest to efekt błędnych decyzji inwestycyjnych włodarzy Rypina i powiatu, którzy pozwolili na inwestycje pociągające za sobą budowę chlewni i kurników. Jako nadleśniczy skierowałem pisma protestacyjne do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Ministerstwa Środowiska.

Jeśli chodzi o odpowiedź na pańskie pytanie: w związku z prawdopodobną rezygnacją pani wójt Nowakowskiej z ubiegania się o następną kadencję dostałem propozycję kandydowania na to zaszczytne stanowisko. Biorąc pod uwagę konieczność obrony gminy Rogowo przed kompletną degradacją ekologiczną, podjąłem decyzję o kandydowaniu.

Rozmawiał
Tomasz Błaszkiewicz
fot. archiwum

Odpowiedź Burmistrza Pawła Grzybowskiego - KLIK

Odpowiedź Starosty Zbigniewa Zgórzyńskiego - KLIK

 

Reklama

Soborski zastąpi Nowakowską? komentarze opinie

 • gość 2018-03-23 16:24:12

  ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział

 • gość 2018-03-25 11:27:40

  Mieszkańcy gminy Rogowo - pilnujcie swojego dobra - on jest z PO

 • Gość - niezalogowany 2018-03-28 23:55:29

  Soborskiemu karierę nadleśniczego załatwił ojciec. Jako nadleśniczy nim szczególnym się nie zapisał. No może tym, że wybudował nowe leśniczówki ale akurat dla gospodarki leśnej mają najmniejsze znaczenie. Natomiast dla budżetów osobistych leśników owszem mają. Soborskii usiłował robić karierę polityczną - kilkukrotne kandydował na posła sejmu - bez powodzenia. Zawsze zabrakło mu poparcia. Ale dlaczego mieli go ludzie popierać skoro dla społeczności od której oczekiwał nie zrobił nic. Kompletnie nic. Chyba że może te piękne murowane domy-leśniczówki. Był radnym powiatu rypińskiego ale jedno co mu wychodziło to konflikty w radzie. Panu już dziękujemy panie Sobieski. Na co panu kandydowanie na wójta Rogowa i znowu porażka na stare lata? Na stare lata to trzeba zadbać o honor i zdrowie.

 • Gość - niezalogowany 2018-03-28 23:58:21

  Soborskiemu karierę nadleśniczego załatwił ojciec. Jako nadleśniczy nim szczególnym się nie zapisał. No może tym, że wybudował nowe leśniczówki ale akurat dla gospodarki leśnej mają najmniejsze znaczenie. Natomiast dla budżetów osobistych leśników owszem mają. Soborskii usiłował robić karierę polityczną - kilkukrotne kandydował na posła sejmu - bez powodzenia. Zawsze zabrakło mu poparcia. Ale dlaczego mieli go ludzie popierać skoro dla społeczności od której oczekiwał nie zrobił nic. Kompletnie nic. Chyba że może te piękne murowane domy-leśniczówki. Był radnym powiatu rypińskiego ale jedno co mu wychodziło to konflikty w radzie. Panu już dziękujemy panie Sobieski. Na co panu kandydowanie na wójta Rogowa i znowu porażka na stare lata? Na stare lata to trzeba zadbać o honor i zdrowie.

Dodajesz jako: |


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez rypin-cry.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WPR sp. z o. o. z siedzibą w Golub-Dobrzyń 87-400 , Rynek 20

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"